«БІЙ ПІД КРУТАМИ: ГЕРОЇЗМ І ТРАГЕДІЯ НАШОЇ ІСТОРІЇ»

31 січня 2018 року в аудиторії №7 ВДНЗУ «УМСА» відбувся диспут на тему «Бій під крутами: героїзм і трагедія нашої історії», підготовлений за участю Центру управління освітньо-виховною та гуманітарною роботою з молоддю (керівник проф. Похилько В.І.), кафедри медицини катастроф та військової медицини (зав.кафедрою доц. Шепітько К.В.), студентського профкому академії (голова студ. 6-го курсу мед.ф-ту №1 Пікуль О.Ю.).

На заході зібралися студенти стоматологічного та медичного факультету, активисти студентського профкому та парламенту, члени дискусійного студентського клубу «АргументУМ», викладачі кафедри медицини катастроф та військової медицини – полковник медичної служби у відставці Малинський Олександр Юрійович, майор у відставці, голова Ради ветеранів академії Лебедєв Віктор Альбертович, а також завітали вельмишановні гості: член координаційної ради громадської спілки «Ліга громадських організацій «Громада Полтавщини», голова краезнавчо-історичного клубу при Центральній міській бібліотеці м. Полтава Кірпотина Ніна Миколаївна та підполковник спецпідрозділу Служби безпеки України, учасник АТО Пікуль Юрий Григорович.

Модератором виступила студентка 3-го курсу медичного факультету №1 Шкодіна Анастасія.

Метою диспуту був пошук відповідей на такі запитання: «Чому ж молоду державу захищали необстріляні студенти-добровольці, а не військо?», «Як відбувався нерівний бій?», «Чи можна виграти бій грунтуючись тільки на патріотизмі?», «Чи був шанс перемогти в цьому бою?», «Паралелі між настроями і думками студентства про патріотизм 100 років тому та в наші дні».

Н.М. Кірпотина зробила огляд історичних подій 1917-1918 років в Україні та Росії, стан армії на той момент, проаналізувала протиріччя керівництва УЦР, економічну ситуацію в Україні, настрої серед населення, умови більшовиків напередодні переговорів у Бресті, умови Німеччини на переговорах, а також презентувала відео-фільм «Крути – бій за майбутне!». О.Ю. Малинський у своєму виступі зупинився на історичній складовій бою та його передумовах, зазначивши, що бій відбувся тільки завдяки патріотизму молоді та професіоналізму командирів, адже він був нерівнозначний за чисельністю військ супротивників і озброєнню. Ю.Г. Пікуль наголосив, що патріотизм сьогоднішніх молодих воїнів треба виховувати на таких прикладах. В.А. Лебедєв провів паралель між подіями того часу та сучасною неоголошеною війною і зазначив, що не дивлячись на слабке обмундирування, іржаві гвинтівки, малий боєзапас, тиждень на бойову співдружність колективу, юнаки змогли звершити безсмертний подвиг.

Сто років тому, 16 (29) січня 1918 року, близько 500 українських студентів, курсантів, гімназистів-старшокласників стримали наступ на Київ майже шоститисячної армії більшовиків. Нерівний бій з більшовицькою навалою біля станції Крути тривав понад п'ять годин. Деякі історичні джерела твердять: 260 київських студентів і гімназистів загинули в ході бою, 28 – потрапили в полон і були закатовані, 2 – вивезли на допити до Харкова і доля їх невідома. Ті, хто врятувався, спромоглися розібрати залізничну колію. Затримка просування армії Муравйова дала можливість укласти Берестейський мирний договір, що означав міжнародне визнання української незалежності. Подвиг студентів-крутян став символом мужності та беззастережної любові до власної Батьківщини. А бій під Крутами – боєм за майбутнє України.

На заході кожному була надана можливість виказати свою думку, а найприємнішим є той факт, що думки як аудиторіїї, так і спікерів співпали та дійшли до єдиного висновку, що дана подія дійсно героїчна, вона відіграла визначну роль у творенні єдиної, незалежної суверенної держави. Патріотизм та відважність юних героїв стала однією з фундаментальних ланок державотворення України! Висновок до якого дішли студенти – це пам’ятати історію своєї нації та бути вдячними тим, хто пожертвував собою, захищаючи наше майбутнє.