«ПІД ЗНАКОМ «OST»: СТРАШНІ СПОГАДИ ОСТАРБАЙТЕРА ПРО ПЕРЕБУВАННЯ В НІМЕЧЧИНІ»

У ВДНЗУ «УМСА» пройшла зустріч студентів медичного факультету №1 з колишнім в’язнем місць примусового утримання, створених фашистською Німеччиною в період Другої світової війни Деркачем Миколою Петровичем.

Зустріч була присвячена Міжнародному дню визволення в’язнів фашистських таборів, гетто та інших місць примусового тримання, створених фашистською Німеччиною та їх союзниками в період Другої світової війни, вшануванню пам’яті загиблих, консолідації зусиль громадянського суспільства навколо історії боротьби українського народу за свободу та підготовлена за участю Центру управління освітньо-виховною та гуманітарною роботою з молоддю (керівник проф. Похилько В.І.), бібліотеки академії (директор Боровик О.Б.), медичного факультету № 1 (декан доц. Рябушко М.М.), кафедри соціальної медицини, організації та економіки охорони здоров’я з біостатистикою (зав. каф. проф. Голованова І.А.).

Минуло 76 років з початку примусового вивезення населення України в Німеччину («остарбайтерів»). 13,5 млн. іноземних робітників працювали на примусових роботах на території Німеччини та окупованих нею країн під час Другої світової війни: військовополонені, в’язні концтаборів, цивільні особи. Із часів використання рабської праці, примусові роботи в Німеччині під час Другої світової війни були наймасовішим застосуванням праці іноземців в економіці окремої держави. Після війни, у 1945 році більшість «остарбайтерів» потрапили до таборів для переміщених осіб у Західній Німеччині.

Деркач Микола Петрович, 1930 р.н., уродженець Полтавської області, зі своєю родиною був насильно вигнаний з Батьківщини, з 17 вересня 1943 р. по 2 серпня 1945 р. примусово працював на фермі та сільгоспроботах у Німеччини, Чехословаччини та Австрії, прирівняний до статусу учасника бойових дій як колишній неповнолітній в’язень концтаборів, гетто та інших місць примусового тримання, створених фашистською Німеччиною та їх союзниками в період Другої світової війни.

Микола Петрович розповів студентам про своє нелегке сімейне життя у військовий і післявоєнний період, про використання праці цивільних «остарбайтерів» із території окупованої України. Також студенти переглянули два фільми: «Життєвий подвиг та трагедії жертв нацизму» й «Історія родини Деркач», підготовлені на підставі особистих фотографій сім'ї Деркач.

Після закінчення заходу Деркач М.П. ознайомився з художньою та спеціальною літературою бібліотеки академії, яка висвітлює життєвий подвиг і трагедії жертв нацизму та переглянув експозицію музею історії розвитку академії.