ДЕНЬ ВИШИВАНКИ

Щороку в Україні в третій четвер травня відзначають День вишиванки. Цей день не передбачає особливої помпезності, хоча має надзвичайно глибокий контекст. Цьогоріч свято відзначають у 60 країнах світу, там уже підхопили флеш-моб «Вишиванка єднає українців».

Красива вишита українська сорочка з полотна чи льону з давніх-давен вважається символом здоров'я і краси, щасливої долі й родової пам'яті. Для українців це найсильніший оберіг, святиня, місточок між поколіннями. Останніми роками носити вишиванку стало не тільки патріотично, а й модно та ексклюзивно.

17 травня студенти та співробітники академії, викладачі кафедр українознавства та гуманітарної підготовки (завідувачка доцент Лещенко Т.О.), педіатрії № 1 з пропедевтикою та неонатологією (завідувачка доцент Цвіренко С.М.), педіатрії № 2 (завідувачка професор Крючко Т.О.), фізичного виховання та здоров'я, фізичної реабілітації, спортивної медицини (завідувач доцент Бойко Д.М.), при підтримці закладів охорони здоров'я, на пошанування українських традицій у святковому й ошатному вбранні на території обласної дитячої клінічної лікарні та Полтавського обласного центру реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи саджали жасминову алею, адже квіти жасмину, як і українська вишиванка, є символом краси, жіночності й любові. А завідувачка кафедри українознавства та гуманітарної підготовки Т.О. Лещенко розповіла про історію української вишиванки, цікаві факти про неї, прочитала вірш Яни Яковенко про дитячу вишиванку.

Ініціатором заходу був Центр управління освітньо-виховною та гуманітарною роботою з молоддю (керівник проф. Похилько В.І.) за підтримки стоматологічного факультету (декан проф. Сидорова А.І.) і медичного факультету №2 (декан проф. Дельва М.Ю.).

Цікаві факти про вишиванку:

1. Вишивкою, за свідченням Геродота, свій одяг оздоблювали ще скіфи.

2. Перші вишиванки відігравали не стільки функцію одягу, як, за повір'ями, оберігали їх власників від зла. Саме тому сорочки оздоблювали візерунками на рукавах, комірах, подолі так, щоб малюнок торкався тіла.

3. Першу школу вишивки в Київській Русі було створено ще в ХІ столітті. Її заснувала Анна, сестра Володимира Мономаха.

4. Сорочка (особливо чоловіча) - символ кохання й вірності.

5. Першим модником у вишиванці був Іван Франко, який поєднав вишиванку з діловим одягом, а саме з піджаком. У такому вигляді письменник зображений на 20-гривневій купюрі.

6. Кожен регіон України має свої особливості вишиванок.

7. На сучасних українських і зарубіжних модних подіумах тема вишивки, зокрема української, подається в найрізноманітніших варіантах.