До Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва

З нагоди 95-річчя ВДНЗУ «УМСА» доцент кафедри анатомії людини Гринь В.Г. провів навчально-виховний та історико-культурний захід для студентів 1-го курсу медичного факультету №1, присвячений великому українському анатому – Воробйову В.П.

Історія вітчизняної анатомії нерозривно пов’язана з ім’ям видатного вченого-анатома академіка В.П. Воробйова, 140 років від дня народження якого минуло в липні 2016 року.

Володимир Петрович Воробйов – визнаний спеціаліст у галузі нормальної та порівняльної анатомії, блискучий педагог, один з найталановитіших представників Української школи анатомів, якому вдалося в значній мірі оновити стародавню науку-анатомію і розширити її горизонти завдяки запровадженню нових оригінальних методів дослідження. Він вніс в анатомію багато нових ідей і не розглядав її лише як прикладну науку, що дає лікарю необхідні теоретичні знання.

Професор В.П. Воробйов усюди проявляв себе як вчений-новатор, який сміливо шукав нові шляхи, нові методи досліджень. Ним розроблені макро-мікроскопічний метод дослідження тканин тіла людини, який вже багато років служить анатомічній науці, методика ушитих електродів для вивчення периферичної нервової системи в умовах хронічних досліджень на тваринах, метод трьохмірного дослідження. Він став засновником ще однієї галузі морфології – стереоморфології.

Коло наукових інтересів професора було надзвичайно широким і багатогранним. Він не обмежувався однією галуззю анатомії. Проте, була у нього одна улюблена діяльність, до якої він постійно повертався – це дослідження нервової системи. З анатомії нервової системи він виконав кілька важливих робіт: до найменших подробиць вивчив іннервацію серця людини, займався дослідженням іннервації шлунка, сухожиль та інших органів, склав карту вегетативних вузлів і сплетень внутрішніх органів тощо. Професор В.П. Воробйов був визначним спеціалістом в галузі неврології, а його дослідження вегетативної нервової системи можна вважати класичними.

Володимир Петрович був різностороннім і великим майстром анатомічного препарування. Створюючи нові музеї, він розробив декілька методів виготовлення анатомічних музейних та навчальних препаратів, муляжів і досягнув у цьому великої майстерності. Одночасно він розробив також нові ефективні способи бальзамування.

В.П. Воробйов є одним із основоположників динамічної анатомії. Він розширив і зміцнив зв’язок нормальної анатомії із суміжними дисциплінами, перебудував викладання анатомії, збагативши зміст предмету фактами з біомеханіки, рентгенології, антропології, а також ряду інших біологічних дисциплін (гістології, ембріології, фізіології), розробив чітку теорію організації і використання навчальних музеїв, створив при кафедрі взірцевий музей, призначений для навчального процесу і єдиний у світі музей становлення людини.

Професор В.П. Воробйов – автор оригінальних широко відомих наукових праць, підручників і посібників з анатомії, першого вітчизняного 5-томного «Атласу анатомії людини».

Він вчився і майже все життя працював у Харкові і керував кафедрами анатомії університету та Жіночого медичного інституту. Лише в 1919-1921 рр. проф. В.П. Воробйов тимчасово працював у Болгарії, створив кафедру анатомії Медичної академії в Софії і керував нею, а потім до кінця свого життя очолював кафедру анатомії Харківського медичного інституту. Одночасно в 30-х роках був науковим керівником Українського інституту експериментальної медицини.

Професор досконало володів французькою, німецькою та болгарською мовами і був великим патріотом України і міста Харкова. Все життя його супроводжували талант і наполеглива праця.

У частині музею кафедри анатомії людини ВДНЗУ «УМСА» виставлено чеканний барельєф з портретом першого завідувача кафедри (1931 – 1934 рр.) академіка Воробйова В.П.