ВШАНУВАННЯ УЧАСНИКІВ БОЙОВИХ ДІЙ НА ТЕРИТОРІЇ ІНШИХ ДЕРЖАВ

Указом Президента України № 180/2004 від 11-го лютого 2004 року, щорічно, 15-го лютого відзначають День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Цього дня ми схиляємо голови перед світлою пам’яттю полеглих, вшановуємо тих, кому довелося воювати в чужих країнах.

Щорічно український народ віддає глибоку шану усім без винятку солдатам і офіцерам, рядовим і генералам, робітникам та службовцям, які з честю та гідністю виконували свій військовий обов‘язок у горах Афганістану, пустелях Іраку, при врегулюванні конфлікту в Югославії, Чехії, на Кубі та в інших «гарячих точках» світу.

Але найбільш масштабною та трагічною була війна в Республіці Афганістан, яка тривала майже 10 років – з 25 грудня 1979 року по 15 лютого 1989-го. 160 тисяч українців пройшли вогненними дорогами Афганістану, 3360 не повернулися додому, більш як 8 тисяч зазнали поранення, понад 100 тисяч перенесли складні захворювання.

Війна в Афганістані – це трагедія і звитяга сотень тисяч людей, мужність, доблесть і героїзм, кров і біль, душевні страждання і втрати. У цей день ми вшановуємо не тільки загиблих, а й висловлюємо глибоку вдячність усім, хто залишався вірним військовій присязі і повернувся додому, цінуємо подвиги учасників бойових дій. Вони є взірцем патріотизму для кожної чесної людини і свідомого громадянина.

У ВДНЗУ «УМСА» з 1995 року працює героїчна жінка, яка безпосередньо побувала у вогняному горнилі Афганістану. Заступник головного бухгалтера академії Шперно Алла Леонідівна більше трьох років (з жовтня 1982 р. – по листопад 1985 р.) перебувала у Кабулі, самовіддано працювала бухгалтером спочатку в польовому банку, а потім у будівельній організації, яка будувала житло для афганців.

Як розповіла Алла Леонідівна, бачила справжні жахи війни, багато людського горя, поранених, смертей, гинули друзі, знайомі. Звісно, повсякчас хвилювалася, співчувала, допомагала. Побачене та пережите не зламало мужню жінку, а зробило ще сильнішою особистістю, додало вміння долати труднощі та гідно досягати поставленої мети, адже повернувшись з війни, як ніколи, усвідомлюється справжня ціна життя і миру, війни і смерті.

Але залишилися у нашої співробітниці і приємні спогади перебування у чужому краї – вражаюча дивовижа навколишніх гір, неймовірної краси квіти, які дарували жінкам на 8 березня, а особливо – це справжня міцна дружба, згуртовані люди, готові прийти на допомогу та захистити у будь-якій ситуації.

Студентська молодь бере за взірець таке гідне служіння своєму народу та державі. Тому викладачі та студентський профком нашої академії, засвідчуючи свою глибоку шану та повагу хоробрості і героїзму, професіоналізму і високій відповідальності, надійності і благородству, мудрості та виваженості, поздоровили Аллу Леонідівну з цим визначним днем та подякували за активну життєву позицію, мужність і патріотизм, за стійкість та витримку протягом усього життя!

З кожним роком все далі і далі історія віддаляє нас від вогняних років афганської війни. Але час не підвладний викреслити з нашої пам’яті героїчні подвиги, приклади мужності і вірності, які продемонстрували тисячі відданих синів і дочок України, долею одягнених у солдатські шинелі. Чим далі ми віддаляємося від тієї трагедії, тим більше пишаємося нашими героями.

Ви взірець і приклад для сьогоднішніх і майбутніх поколінь. Велика подяка та низький уклін вам, воїни-інтернаціоналісти, щиро бажаємо вам і вашим родинам добра і злагоди, міцного здоров’я, здійснення усіх задумів та нових досягнень, мирного неба та благополуччя!